Print this page

Research Excellence Awards 2018

Each year, the University recognises and rewards outstanding achievements in areas of research, supervision of Higher Degree by Research students, engagement and impact. This is a celebration of all individuals and teams who are playing important roles in contributing to the excellence of the University’s research activities and outputs.

The 2018 Deputy Vice-Chancellor Research & Innovation (DVCR&I) awards include the following categories:

For 2018 it was decided to have the winners of the Research and Teaching Excellence Awards announced in one combined ceremony which was held on Thursday 8 November 2018.

The winners of the 2018 awards are:

2018 Research Awards winners

Science and Technology
Ross Thompson
Institute for Applied Ecology, Faculty of Science and Technology

Health
David Pyne
Health Research Institute, Faculty of Health

Social Science
Moo Sung Lee
Faculty of Education

Humanities and Creative Arts
Tracy Ireland
Faculty of Arts and Design

Science and Technology
Kumudu Munasinghe 
Faculty of Science and Technology

Health
Jackson Thomas
Faculty of Health

Social Sciences
Nicole Curato 
Institute for Governance and Policy Analysis,
Faculty of Business, Government and Law

Humanities and Creative Arts
Kate Holland
Faculty of Arts and Design

Lorana Bartels
Faculty of Business, Government and Law

Jackson Thomas (commendation) 
Faculty of Health

The Digital News Report Team
Faculty of Arts and Design
Sora Park, Caroline Fisher, Glen Fuller, Jee Young Lee, Megan Deas

The Water Science Team
Institute for Applied Ecology, Faculty of Science and Technology
Ross Thompson, Fiona Dyer, Susan Nichols, Jacki Schirmer, Ben Gawne, LeRoy Poff, Ben Broadhurst
Mark Lintermans

2018 Teaching Awards winners

Sam Hinton 
Faculty of Arts & Design (Bachelor of Arts)

Naomi Dale 
Faculty of Business, Government and Law (Management)

Lynn Walker 
Faculty of Education (Teacher Education)

Tricia Brown  
Faculty of Health (Psychology)

Wanli Ma  
Faculty of Science and Technology (IT & Systems)

Al Kirk
Faculty of Arts and Design (Built Environment & Design)

Andrew Henderson
Faculty of Business, Government and Law (Law & Justice)

Jeremy Jones  
Faculty of Education (Teaching English as a Second Language - TESOL)

Tim Keun     
Faculty of Health (Discipline of Nursing)

Liam Waldron     
Faculty of Science and Technology (Professional Practice in IT)

Tony Eaton 
Faculty of Arts and Design (Arts & Communication)

Jenny Fu  
Faculty of Business, Government and Law (Law & Justice)

John Williams  
Faculty of Education (Education)

Dimity Crisp  
Faculty of Health (Psychology)

Katie Cohen  
Faculty of Science and Technology (Science)