Skip to main content Skip to navigation

MyUC Portal

If you are having problems logging in, please contact the service desk

Terms & Conditions

The use of the MyUC Portal is governed by the policies and rules of the University of Canberra and appropriate legislation of the ACT and Commonwealth.

Student & Staff Login

Student & Staff Login
Forgotten your password?

Faculty of Business, Government & Law

2011 Law Prize ceremony

Laura Edwards

17 May 2011: The Faculty of Law held its third annual law prize ceremony in March at Retro Café.

The event is held to recognise the outstanding achievements of law students at the University of Canberra.

Assistant professor in law Anne Wallace said students who received prizes had demonstrated a high level of ability to understand and use legal principles and were thoroughly engaged in the subject matter.

Daniel-Ng
Daniel Ng with Professor Patricia Easteal

More than 52 prizes were awarded based on student results last year. Students received book vouchers or cheques valued at $100 for their efforts.

The awards were presented by members of prominent law firms and publishing companies, giving students the opportunity to network with members of the legal profession.

Phil-Thomas
Honours student Phillip Thomas won five awards

The hard work paid off for Phillip Thomas, who received five awards, including the Rotary Club Prize for International Law and the ACT Law Society Prize for Equity Law.

Mr Thomas, who is now studying honours, said the awards were an added bonus to achieving his goal of learning as much as possible, and a welcome incentive for the future.

“The awards have reignited my drive to finish my degree with the goal of first class honours. I was extremely proud to walk up to the stage five times and equally proud to have my parents in the audience,” he said.

Mr Thomas said he looks forward to continuing his studies in international law and one day fulfilling his goal of working or studying overseas.


Samina-Kemaken
Samina Sharon Kemaken at the award ceremony
 

Here is the complete list of prizes received and prize winners:

ACT Bar Association Prize for Evidence Law- Mary-Anne Ellis and Bernard Lineham
ACT Director of Public Prosecutions Prize for Criminal Law- Rebecca Blair
ACT Human Rights Commission Prize for Human Rights Law- Geraldine King
ACT Law Society Prize for Contract Law- Rosalie Roberts
ACT Law Society Prize for Equity Law- Phillip Thomas
ACT Supreme Court Judges Prize for the Highest Achieving LLB with   Honours Student- Kim Hubbard
ACT Women Lawyers Prize for the Highest   Achieving Female Law Graduating Student- Kim Hubbard
Australian Taxation Office Prize for Taxation of Entities & Tax Planning- Marcus Ap, Will Atfield and Sharon Kemaken
Clayton Utz Prize for Employment Discrimination & the Law- Sheree Empson
Clayton Utz Prize for Law of Obligations- Catherine Warden
Clayton Utz Prize for Property Law- Thilini Perera
Co-op Bookshop Prize for Graduate in a Priestley 1st Year Unit- Lucy Laakso
Co-op Bookshop Prize for Graduate in a Priestley 2nd Year Unit- Lucy Laakso 
Co-op Bookshop Prize for Graduate in a Priestley 3rd Year Unit- Samuel Skrzypek
Co-op Bookshop Prize for Graduate in Corporations Unit- Sharen Phillips
Co-op Bookshop Prize for Graduate Semester 1 elective- Paulette Hacohen-Neilson
Co-op Bookshop Prize for Graduate Semester 2 elective- Adrian Bowen
Co-op Bookshop Prize for Graduate Taxation Unit- Eric Kordt
Co-op Bookshop Prize for Graduate Winter Semester Elective   Unit- Samuel Skrzypek
Co-op Bookshop Prize for International Trade law- Jessica Vogel
Co-op Bookshop Prize for Justice Policy and   Community Engagement- Siobhan Mullins
Co-op Bookshop Prize for What Works in International Justice- Simon Kelso
Dennis Pearce Prize for Administrative Law- James Stanley
Faculty of Law (Patricia Easteal AM) Prize for Advanced Legal Research and Writing (Honours)- Kim Hubbard and Nicole Pallis
Faculty of Law (Patricia Easteal AM) Prize for Honours- Daniel Ng
Farrar, Gesini and Dunn Prize for Family Law- Sally Bradford and Carol Wall
Ken Cush Prize for Ethics and Leadership- Phillip Thomas
Lexis Nexis Prize for Advanced Legal Research and Writing- Kirsty Watson
Lexis Nexis Prize for Comparative Law- Murray Stubbs
Lexis Nexis Prize for Constitutional Law- Thomas Brand
Lexis Nexis Prize for Corporations Law- Drew Buckley and Manu Jaireth
Lexis Nexis Prize for Employment Law- Michael Bennett and Jane   Bloomfield
Lexis Nexis Prize for Gender and the Australian Legal System- Lula Navarro
Lexis Nexis Prize for Indigenous People and the Law- Sharon Kemaken
Lexis Nexis Prize for Legal Theory- Nicole Pallis
Lexis Nexis Prize for Public Companies- Phillip Thomas
Lexis Nexis Prize for Young People and Crime- Amanda Fernandez
Minter Ellison First Year Law Prize Minter Ellison First year Law Prize- David Hoitink
Minter Ellison Prize for Litigation &   Dispute Resolution- Rebecca Blair and Phillip Thomas
Oxford University Press Prize for Environmental & Planning Law- Lisa Johnson and Daniel Ng
Oxford University Press Prize for Justice Administration and the Constitution- Meg Foreman
Rotary Club Prize for International Law- Phillip Thomas
Thomson Reuters First Year Graduate Law Prize- Andrew Corney
Thomson Reuters Indigenous Student's Law Prize- Brionee Noonan
Thomson Reuters Juris Doctor Prize- Nadine Clode
Thomson Reuters Law Prize for Information Law- Travis Wood
Thomson Reuters Law Prize for Introduction to Tax Law- Kim Soukieh
Thomson Reuters Law Prize for Issues in Justice Administration- Annabel Hull
Thomson Reuters Law Prize for Revenue Law- Jane Eales
Thomson Reuters Prize for Competition & Consumer Law- Petra Halova